Home / Merced County / Blue Dream Blue Dream ranges $8–$77 across 2 dispensaries in Merced County, cheapest $8 at Bluefire, Inc., as of Sep 17, 2026.
Updated Sep 17, 2026
How much does Blue Dream cost in other regions?→ relaxed happy creative euphoric uplifted Blue Dream is a sativa-dominant hybrid (~60/40) that emerged from Santa Cruz in the mid-2000s, becoming one of California's flagship cultivars. Its cross of Blueberry indica with Haze sativa produces a balanced effect profile — relaxed body with cerebral elevation — that made it a dispensary mainstay nationwide. By the early 2010s Blue Dream was among the most-stocked strains on the West Coast and remains a recurring top-seller in California legal markets.
Dispensaries 2
in Merced County
Products 57
in stock
Price range $8–$77
in Merced County
All57 Flower9 Pre-Rolls15 Cartridges31 Edibles2 Flower See all carriers Blue Dream
3.5g $15
$4.29/g Updated Sep 16, 2026 Bluefire Indica
See all carriers Blue Dream
3.5g $30 $24 Sale
$6.86/g Updated Sep 17, 2026 Rush Indica
Buds
See all carriers Blue Dream
3.5g $30
$8.57/g Updated Sep 16, 2026 Angelenos Cult Indica
See all carriers Blue Dream
3.5g $30
$8.57/g Updated Sep 16, 2026 Kaizen Extracts Indica
Buds
See all carriers Blue Dream
$30
$8.57/g Updated Sep 16, 2026 MOTA Indica
Buds
See all carriers Blue Dream
3.5g $30
$8.57/g Updated Sep 16, 2026 Habitat Indica
Buds
See all carriers Blue Dream
7g $35
$5/g Updated Sep 16, 2026 Stiiizy Indica
Infused Flower Infused
See all carriers Blue Dream
28g $77
$2.75/g Updated Sep 16, 2026 Time Machine Indica
Smalls
Pre-Rolls See all carriers Blue Dream
1g $8
$8/piece Updated Sep 16, 2026 Himalaya Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
2g $15 $12 Sale
$12/piece Updated Sep 17, 2026 Sundae Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
1g $13
$13/piece Updated Sep 16, 2026 Jeeters Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
1g $13
$13/piece Updated Sep 16, 2026 Stiiizy Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
1.75g $14
$14/piece Updated Sep 16, 2026 Lime Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
1g $15
$15/piece Updated Sep 17, 2026 Presidential Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
$15
$15/piece Updated Sep 16, 2026 Nasha Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
1.5g $20 $16 Sale
$16/piece Updated Sep 17, 2026 Caviar Gold Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
5pc · 0.5g $24
$4.80/piece Updated Sep 16, 2026 Jetty Extracts Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
2g $24
$24/piece Updated Sep 16, 2026 Stiiizy Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
5pc · 6g $25
$5/piece Updated Sep 16, 2026 Lime Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
4pc · 0.5g $28
$7/piece Updated Sep 16, 2026 Cizi Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
5pc · 0.5g $31
$6.20/piece Updated Sep 16, 2026 Jeeter Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
2.5g $32
$32/piece Updated Sep 16, 2026 Claybourne Co. Hybrid
Infused
Cartridges See all carriers Blue Dream
1g $11
$11/g Updated Sep 16, 2026 Flavors Brand Collab
See all carriers Blue Dream
1g $11
$11/g Updated Sep 16, 2026 Cizi
See all carriers Blue Dream
5g $12
$2.40/g Updated Sep 16, 2026 Stiiizy
See all carriers Blue Dream
1g $14
$14/g Updated Sep 16, 2026 Dabwoods
See all carriers Blue Dream
1g $15
$15/g Updated Sep 16, 2026 Gramlin
See all carriers Blue Dream
1g $15
$15/g Updated Sep 16, 2026 Tutti Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $17
$17/g Updated Sep 16, 2026 PUNCH EDIBLES & EXTRACTS Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $17
$17/g Updated Sep 16, 2026 Crystal Clear
See all carriers Blue Dream
1g $18
$18/g Updated Sep 16, 2026 Stiiizy
See all carriers Blue Dream
1g $20
$20/g Updated Sep 16, 2026 Cizi
See all carriers Blue Dream
1g $20
$20/g Updated Sep 16, 2026 Stiiizy
See all carriers Blue Dream
1g $25 $20 Sale
$20/g Updated Sep 17, 2026 Geek THCx
See all carriers Blue Dream
1.25g $21
$16.80/g Updated Sep 16, 2026 Vior Extracts
See all carriers Blue Dream
1g $30 $21 Sale
$21/g Updated Sep 17, 2026 Gramlin
See all carriers Blue Dream
1g $23
$23/g Updated Sep 16, 2026 Papa's Herb
See all carriers Blue Dream
1g $24
$24/g Updated Sep 16, 2026 Himalaya
See all carriers Blue Dream
1g $25
$25/g Updated Sep 16, 2026 Stiiizy
See all carriers Blue Dream
1g $26
$26/g Updated Sep 16, 2026 ROVE
See all carriers Blue Dream
1g $45 $27 Sale
$27/g Updated Sep 17, 2026 PlugPlay
See all carriers Blue Dream
1g $28
$28/g Updated Sep 16, 2026 Himalaya
See all carriers Blue Dream
1g $28
$28/g Updated Sep 16, 2026 Galaxy
See all carriers Blue Dream
1g $31
$31/g Updated Sep 16, 2026 Jetty Extracts
See all carriers Blue Dream
1g $40 $32 Sale
$32/g Updated Sep 17, 2026 Dabwoods
See all carriers Blue Dream
1g $35
$35/g Updated Sep 17, 2026 turn Sativa
See all carriers Blue Dream
$50 $40 Sale
$40/g Updated Sep 17, 2026 turn Sativa