Home / Merced County / Strawberry Cough Strawberry Cough ranges $5–$88.01 across 2 dispensaries in Merced County, cheapest $5 at Bluefire, Inc., as of Sep 16, 2026.
Updated Sep 16, 2026
How much does Strawberry Cough cost in other regions?→ uplifted happy energetic creative focused Strawberry Cough originated in the early 2000s and was popularized by New York breeder Kyle Kushman. The cultivar's lineage traces through Strawberry Fields and Haze, producing a sativa-leaning hybrid with a distinctive sweet-strawberry aroma layered over earthy berry undertones. The "cough" in the name references an apocryphal claim — disputed but persistent in cannabis lore — that the strain stops users from coughing on the inhale, despite its high THC. Effects are cerebral and sativa: mood-elevating, focus-oriented, energetic, with minimal body component. THC tests commonly land in the 15-20% range. Strawberry Cough remains one of the most-recognizable East-Coast-pedigree sativas on California legal-market shelves.
strawberry sweet berry earthy Dispensaries 2
in Merced County
Products 26
in stock
Price range $5–$88
in Merced County
All26 Flower4 Pre-Rolls6 Cartridges15 Edibles1 Flower See all carriers Strawberry Cough
3.5g $33 $26.40 Sale
$7.54/g Updated Sep 17, 2026 Oakfruitland (OFL) Indica
Buds
See all carriers Strawberry Cough
7g $35
$5/g Updated Sep 16, 2026 Stiiizy Indica
Infused Flower Infused
See all carriers Strawberry Cough
7g $60 $48.01 Sale
$6.86/g Updated Sep 17, 2026 Oakfruitland (OFL) Indica
Buds
See all carriers Strawberry Cough
14g $110 $88.01 Sale
$6.29/g Updated Sep 17, 2026 Oakfruitland (OFL) Indica
Buds
Pre-Rolls See all carriers Strawberry Cough
1.2g $5
$5/piece Updated Sep 16, 2026 Smoove Hybrid
Infused
See all carriers Strawberry Cough
5pc · 1g $12 $9.60 Sale
$1.92/piece Updated Sep 17, 2026 Gramlin Hybrid
Infused
See all carriers Strawberry Cough
1g $13
$13/piece Updated Sep 16, 2026 Stiiizy Hybrid
Infused
See all carriers Strawberry Cough
5pc · 2.5g $14
$2.80/piece Updated Sep 16, 2026 Smoove Hybrid
Infused
See all carriers Strawberry Cough
5pc · 2.5g $24
$4.80/piece Updated Sep 16, 2026 Stiiizy Hybrid
Infused
See all carriers Strawberry Cough
2.5g $32
$32/piece Updated Sep 16, 2026 Claybourne Co. Hybrid
Infused
Cartridges See all carriers Strawberry Cough
5g $12
$2.40/g Updated Sep 16, 2026 Stiiizy
See all carriers Strawberry Cough
$12
$12/g Updated Sep 16, 2026 Stiiizy
See all carriers Strawberry Cough
1g $15
$15/g Updated Sep 16, 2026 Gramlin
See all carriers Strawberry Cough
1g $17
$17/g Updated Sep 16, 2026 Side Hustle Sativa
See all carriers Strawberry Cough
1g $18
$18/g Updated Sep 16, 2026 Stiiizy
See all carriers Strawberry Cough
1g $20
$20/g Updated Sep 16, 2026 Cizi
See all carriers Strawberry Cough
1g $30 $21 Sale
$21/g Updated Sep 17, 2026 Gramlin
See all carriers Strawberry Cough
1g $25
$25/g Updated Sep 17, 2026 Geek THCx
See all carriers Strawberry Cough
1g $26
$26/g Updated Sep 16, 2026 Ursa Extracts
See all carriers Strawberry Cough
1g $26
$26/g Updated Sep 16, 2026 ROVE
See all carriers Strawberry Cough
1g $28
$28/g Updated Sep 16, 2026 Galaxy
See all carriers Strawberry Cough
1g $45 $36 Sale
$36/g Updated Sep 17, 2026 Rove -
Edibles See all carriers Strawberry Cough
20mg · 5pk $20 $16 Sale
$0.80/mg Updated Sep 17, 2026 Heavy Hitters