Home / Calaveras County / Granddaddy Purple
Granddaddy Purple Indica Ken Estes
Granddaddy Purple ranges $19–$55 across 4 dispensaries in Calaveras County, cheapest $19 at Pure Aloha, as of Sep 13, 2026.
Updated Sep 13, 2026
How much does Granddaddy Purple cost in other regions?→ relaxed sleepy happy euphoric hungry Granddaddy Purple (also GDP) is an indica-dominant cultivar bred by Ken Estes in San Francisco around 2003. It crosses Purple Urkle with Big Bud, producing the deep purple coloration and grape-berry aroma the strain is named for. GDP became one of the most influential California indicas of the medical-marijuana era and remains a regional flagship.
Dispensaries 4
in Calaveras County
Products 23
in stock
Price range $19–$55
in Calaveras County
All23 Flower2 Pre-Rolls3 Cartridges15 Concentrates3 Flower See all carriers Granddaddy Purple
7g $45
$6.43/g Updated Sep 18, 2026 KINGROLL Indica
Infused Flower Infused
See all carriers Granddaddy Purple
3.5g $55
$15.71/g Updated Sep 17, 2026 UpNorth Indica
Pre-Rolls See all carriers Granddaddy Purple
1g $25
$25/piece Updated Sep 17, 2026 Jeeter Hybrid
Infused
See all carriers Granddaddy Purple
5pc · 0.5g $45
$9/piece Updated Sep 17, 2026 Jeeter Hybrid
Infused
Cartridges See all carriers Granddaddy Purple
1g $20
$20/g Updated Sep 17, 2026 Fields Family Farmz
See all carriers Granddaddy Purple
1g $25
$25/g Updated Sep 17, 2026 Cities
See all carriers Granddaddy Purple
1g $25
$25/g Updated Sep 17, 2026 Papa's Herb
See all carriers Granddaddy Purple
1g $30
$30/g Updated Sep 18, 2026 Fields Family Farmz
See all carriers Granddaddy Purple
1g $35
$35/g Updated Sep 17, 2026 Stiiizy
See all carriers Granddaddy Purple
$35
$35/g Updated Sep 17, 2026 Stiiizy
See all carriers Granddaddy Purple
1g $35
$35/g Updated Sep 17, 2026 Papa's Herb
See all carriers Granddaddy Purple
1g $40
$40/g Updated Sep 17, 2026 Jeeter
See all carriers Granddaddy Purple
1g $40
$40/g Updated Sep 17, 2026 Stiiizy
See all carriers Granddaddy Purple
1g $45
$45/g Updated Sep 18, 2026 CAKE she hits different
See all carriers Granddaddy Purple
1.25g $45
$36/g Updated Sep 18, 2026 Stealthy Air
Concentrates See all carriers Granddaddy Purple
$19
$3.80/g Updated Sep 28, 2026 Stiiizy
Concentrate
See all carriers Granddaddy Purple
$34
$34/g Updated Sep 28, 2026 Glob Squad
Concentrate
See all carriers Granddaddy Purple
$49
$49/g Updated Sep 28, 2026 ROVE
Concentrate