Home / Contra Costa County / Runtz Runtz ranges $3–$66 across 26 dispensaries in Contra Costa County, cheapest $3 at Holistic Healing Collective, Inc., as of Sep 28, 2026.
Updated Sep 28, 2026
How much does Runtz cost in other regions?→ relaxed happy euphoric uplifted Runtz is a balanced hybrid bred by Cookies Fam and Backpack Boyz, crossing Gelato with Zkittlez. Released in 2017, the cultivar won High Times' 2020 Strain of the Year award and helped define the candy-forward, dessert-pedigree aesthetic that came to dominate modern dispensary menus through the early 2020s. Flowers carry a distinctive sweet-candy aroma layered over tropical fruit — one of the cleaner terpene expressions in the Gelato-Zkittlez pedigree. Effects are balanced: cerebral euphoria paired with mild body relaxation, neither dimension dominating. THC tests commonly land in the 24-29% range. Runtz is a foundational parent for many subsequent dessert-pedigree hybrids (Pink Runtz, White Runtz, Greasy Runtz, etc.) and remains one of the most-cloned cultivars on California shelves.
Dispensaries 26
in Contra Costa County
Products 69
in stock
Price range $3–$66
in Contra Costa County
All69 Flower21 Pre-Rolls19 Cartridges27 Concentrates2 Flower See all carriers Runtz
3.5g $10
$2.86/g Updated Sep 17, 2026 A & B Indica
Smalls
See all carriers Runtz
$16
$4.57/g Updated Sep 17, 2026 BANANA Indica
Buds
See all carriers Runtz
$21.67 $16.25 Sale
$3.25/g Updated Sep 28, 2026 Sluggers
Indoor
See all carriers Runtz
3.5g $17.05
$4.87/g Updated Sep 17, 2026 Mr. Zips Indica
Buds
See all carriers Runtz
3.5g $35 $17.50 Sale
$5/g Updated Sep 28, 2026 Sluggers Hybrid
See all carriers Runtz
3.5g $38 $22.80 Sale
$6.51/g Updated Sep 18, 2026 Fleetwood Flower Company Indica
Smalls
See all carriers Runtz
5g $29
$5.80/g Updated Sep 17, 2026 Sluggers Hit Indica
Buds
See all carriers Runtz
3.5g $45 $31.50 Sale
$9/g Updated Sep 18, 2026 Pearl Pharma Indica
Buds
See all carriers Runtz
$38
$10.86/g Updated Sep 28, 2026 FLEETWOOD Hybrid
Pre-Pack Smalls
See all carriers Runtz
$39
$7.80/g Updated Sep 28, 2026 Sluggers Hybrid
Pre-Pack
See all carriers Runtz
10g $66
$6.60/g Updated Sep 17, 2026 Sluggers Hit Indica
Buds
Pre-Rolls See all carriers Runtz
1g $3
$3/piece Updated Sep 28, 2026 Safari Hybrid
See all carriers Runtz
$7.69 $5.76 Sale
$5.76/piece Updated Sep 28, 2026 Sluggers Hybrid
Infused Single
See all carriers Runtz
0.7g $9
$9/piece Updated Sep 17, 2026 Sluggers Hit Hybrid
Infused
See all carriers Runtz
1g $10
$10/piece Updated Sep 18, 2026 Raw Garden Hybrid
Infused
See all carriers Runtz
1.5g $22 $11 Sale
$11/piece Updated Sep 28, 2026 Sluggers Hybrid
Infused Infused Blunt Packs
See all carriers Runtz
1.5g $15
$15/piece Updated Sep 17, 2026 Sluggers Hit Hybrid
Infused
See all carriers Runtz
5pc · 0.5g $32
$6.40/piece Updated Sep 18, 2026 Raw Garden Hybrid
Infused
See all carriers Runtz
2g $32
$32/piece Updated Sep 18, 2026 Sluggers Hit Hybrid
Infused
See all carriers Runtz
14pc · 1g $36
$2.57/piece Updated Sep 28, 2026 Safari Hybrid
See all carriers Runtz
5pc · 3.5g $37.80
$7.56/piece Updated Sep 29, 2026 Sluggers
Preroll
See all carriers Runtz
5pc · 3.5g $38
$7.60/piece Updated Sep 18, 2026 Sluggers Hit Hybrid
Infused
Cartridges See all carriers Runtz
1g $20 $10 Sale
$10/g Updated Sep 28, 2026 ICED Indica
See all carriers Runtz
1g $12 $10.80 Sale
$10.80/g Updated Sep 17, 2026 ICED
See all carriers Runtz
$12
$12/g Updated Sep 28, 2026 ICED
510 Thread
See all carriers Runtz
1g $20
$20/g Updated Sep 28, 2026 ICED Indica
Vape Cartridge
See all carriers Runtz
1g $22
$22/g Updated Sep 17, 2026 BANANA
See all carriers Runtz
1.2g $28
$23.33/g Updated Sep 16, 2026 Sluggers Hit
See all carriers Runtz
0.5g $30
$60/g Updated Sep 18, 2026 Rokin Cannabis
See all carriers Runtz
1g $32
$32/g Updated Sep 18, 2026 Papa's Herb
See all carriers Runtz
$39
$32.50/g Updated Sep 28, 2026 Sluggers Hybrid
All-In-One
See all carriers Runtz
$40
$40/g Updated Sep 28, 2026 Flavorade
See all carriers Runtz
1g $40
$40/g Updated Sep 17, 2026 Flavorade
See all carriers Runtz
1g $65 $45.50 Sale
$45.50/g Updated Sep 18, 2026 Sluggers Hit Hybrid
See all carriers Runtz
1g $49
$49/g Updated Sep 17, 2026 Sluggers
See all carriers Runtz
$51.80
$51.80/g Updated Sep 28, 2026 Sluggers
See all carriers Runtz
$65
$65/g Updated Sep 28, 2026 Sluggers Hybrid
All-In-One