Home / San Jose / Jack Herer Jack Herer ranges $3.60–$54.99 across 14 dispensaries in San Jose, cheapest $3.60 at Cake Sd 420, LLC, as of Sep 25, 2026.
Updated Sep 25, 2026
How much does Jack Herer cost in other regions?→ uplifted energetic focused happy creative Jack Herer is a sativa-leaning hybrid bred by Sensi Seeds in the Netherlands in the mid-1990s, crossing Haze with Northern Lights #5 and Shiva Skunk. The cultivar is named for the cannabis activist Jack Herer, author of "The Emperor Wears No Clothes" — one of the founding texts of the modern legalization movement. Jack Herer has won multiple Cannabis Cup placements and remains one of the most-recognized cerebral sativas in legal markets worldwide. The aroma layers pine and spice over earthy citrus. Effects are energetic, focus-oriented, and cerebral, with minimal body component. THC tests commonly land in the 18-23% range. The cultivar is a parent of dozens of modern sativa hybrids.
Dispensaries 14
in San Jose
Products 62
in stock
Price range $4–$57
in San Jose
All62 Flower7 Pre-Rolls20 Cartridges32 Concentrates1 Edibles2 Flower See all carriers Jack Herer
3.5g $29.99 $14.99 Sale
$4.28/g Updated Sep 25, 2026 Stiiizy Sativa
See all carriers Jack Herer
3.5g $29.99 $15 Sale
$4.29/g Updated Sep 16, 2026 Stiiizy Indica
Buds
See all carriers Jack Herer
3.5g $23.99 $16.79 Sale
$4.80/g Updated Sep 25, 2026 Awesome Dope Sativa
See all carriers Jack Herer
3.5g $24.99
$7.14/g Updated Sep 25, 2026 Glass House Farms Sativa
See all carriers Jack Herer
$25
$7.14/g Updated Sep 26, 2026 POSIE Sativa
Pre-Rolls See all carriers Jack Herer
$8.99 $3.60 Sale
$3.60/piece Updated Sep 16, 2026 Ol' Skool Hybrid
Infused
See all carriers Jack Herer
0.7g $11.99 $8.39 Sale
$8.39/piece Updated Sep 25, 2026 Awesome Dope
See all carriers Jack Herer
$9
$9/piece Updated Sep 25, 2026 hashtag Sativa
Flower
See all carriers Jack Herer
$10
$10/piece Updated Sep 24, 2026 Ol' Skool
See all carriers Jack Herer
1g $11
$11/piece Updated Sep 17, 2026 Papa's Herb Hybrid
Infused
See all carriers Jack Herer
1g $22.99 $16.09 Sale
$16.09/piece Updated Sep 16, 2026 Heavy Hitters Hybrid
Infused
See all carriers Jack Herer
0.5g $34.99 $24.49 Sale
$24.49/piece Updated Sep 25, 2026 Jeeter Hybrid
Infused
See all carriers Jack Herer
3pc · 0.5g $34.99 $24.49 Sale
$8.16/piece Updated Sep 16, 2026 Jeeter Hybrid
Infused
See all carriers Jack Herer
0.6g $32.99 $24.74 Sale
$24.74/piece Updated Sep 25, 2026 Gelato Sativa
Infused
See all carriers Jack Herer
5pc · 3.5g $44.99 $26.99 Sale
$5.40/piece Updated Sep 16, 2026 Sluggers Hit Hybrid
Infused
See all carriers Jack Herer
5pc · 3g $30
$6/piece Updated Sep 24, 2026 West Coast Cure
See all carriers Jack Herer
5pc · 0.5g $42.99 $30.09 Sale
$6.02/piece Updated Sep 16, 2026 Heavy Hitters Hybrid
Infused
See all carriers Jack Herer
0.7g $44.99 $31.49 Sale
$31.49/piece Updated Sep 25, 2026 Sluggers Sativa
Infused
See all carriers Jack Herer
0.7g $47.99 $33.59 Sale
$33.59/piece Updated Sep 25, 2026 CAM Sativa
See all carriers Jack Herer
5pc · 0.5g $47.99 $33.59 Sale
$6.72/piece Updated Sep 16, 2026 Heavy Hitters Hybrid
Infused
See all carriers Jack Herer
5pc · 3.5g $50
$10/piece Updated Sep 24, 2026 CAM
Cartridges See all carriers Jack Herer
1g $19.99 $8 Sale
$8/g Updated Sep 25, 2026 Ol' Skool Sativa
See all carriers Jack Herer
1g $24.99 $14.99 Sale
$14.99/g Updated Sep 16, 2026 West Coast Cure
See all carriers Jack Herer
1g $29.99 $15 Sale
$15/g Updated Sep 16, 2026 Quiet Kings
See all carriers Jack Herer
1000mg $26.99 $16.19 Sale
$16.19/g Updated Sep 16, 2026 BLOOM
See all carriers Jack Herer
1g $26.99 $16.19 Sale
$16.19/g Updated Sep 25, 2026 BLOOM Sativa
See all carriers Jack Herer
$24 $16.80 Sale
$16.80/g Updated Sep 25, 2026 Quiet Kings Sativa
See all carriers Jack Herer
0.5g $34.99 $17.49 Sale
$34.98/g Updated Sep 25, 2026 Vior Extracts Sativa
See all carriers Jack Herer
$20
$20/g Updated Sep 24, 2026 Gelato Sativa
See all carriers Jack Herer
1g $29.99 $20.99 Sale
$20.99/g Updated Sep 25, 2026 AbsoluteXtracts Sativa
See all carriers Jack Herer
1g $29.99 $20.99 Sale
$20.99/g Updated Sep 16, 2026 ABX / absoluteXtracts
See all carriers Jack Herer
1g $45 $22.50 Sale
$22.50/g Updated Sep 16, 2026 ALMORA
See all carriers Jack Herer
1.25g $34.99 $22.74 Sale
$18.19/g Updated Sep 16, 2026 Vior Extracts
See all carriers Jack Herer
$33 $23.10 Sale
$23.10/g Updated Sep 25, 2026 Quiet Kings
Aio
See all carriers Jack Herer
1g $34.99 $26.24 Sale
$26.24/g Updated Sep 25, 2026 ALMORA Sativa
See all carriers Jack Herer
1g $27.03
$27.03/g Updated Sep 25, 2026 Gelato Sativa
See all carriers Jack Herer
1g $39.99 $27.99 Sale
$27.99/g Updated Sep 25, 2026 Jeeter Sativa
See all carriers Jack Herer
1g $57 $28.50 Sale
$28.50/g Updated Sep 16, 2026 Heavy Hitters
See all carriers Jack Herer
1g $43.99 $30.79 Sale
$30.79/g Updated Sep 16, 2026 Humboldt Terp Council
See all carriers Jack Herer
1g $54.99 $38.49 Sale
$38.49/g Updated Sep 16, 2026 PAX
See all carriers Jack Herer
1g $59.99 $41.99 Sale
$41.99/g Updated Sep 25, 2026 Heavy Hitters Sativa
See all carriers Jack Herer
1g $65.99 $46.19 Sale
$46.19/g Updated Sep 16, 2026 PAX
See all carriers Jack Herer
1g $54.99
$54.99/g Updated Sep 25, 2026 PAX Sativa
Concentrates See all carriers Jack Herer
$25 $17.50 Sale
$17.50/g Updated Sep 17, 2026 West Coast Cure
Sugar
Edibles See all carriers Jack Herer
10mg · 10pk $20.99 $14.69 Sale
$1.47/mg Updated Sep 16, 2026 Lost Farm