Home / Santa Cruz / Blue Dream Blue Dream ranges $4–$58 across 6 dispensaries in Santa Cruz, cheapest $4 at The Hook — Capitola, as of Sep 26, 2026.
Updated Sep 26, 2026
How much does Blue Dream cost in other regions?→ relaxed happy creative euphoric uplifted Blue Dream is a sativa-dominant hybrid (~60/40) that emerged from Santa Cruz in the mid-2000s, becoming one of California's flagship cultivars. Its cross of Blueberry indica with Haze sativa produces a balanced effect profile — relaxed body with cerebral elevation — that made it a dispensary mainstay nationwide. By the early 2010s Blue Dream was among the most-stocked strains on the West Coast and remains a recurring top-seller in California legal markets.
Dispensaries 6
in Santa Cruz
Products 81
in stock
Price range $4–$58
in Santa Cruz
All81 Flower16 Pre-Rolls20 Cartridges39 Concentrates4 Edibles2 Flower See all carriers Blue Dream
3.5g $9.50
$2.71/g Updated Sep 24, 2026 West Coast Treez Sativa
See all carriers Blue Dream
3.5g $15
$4.29/g Updated Sep 16, 2026 Solis Indica
See all carriers Blue Dream
3.5g $29.99 $17.99 Sale
$5.14/g Updated Sep 26, 2026 Daze Off Hybrid
Smalls
See all carriers Blue Dream
3.5g $20
$5.71/g Updated Sep 24, 2026 Autumn Brands CBD
High Cbd
See all carriers Blue Dream
3.5g $36 $21.60 Sale
$6.17/g Updated Sep 26, 2026 Oakfruitland Sativa
See all carriers Blue Dream
$22
$6.29/g Updated Sep 16, 2026 Autumn Brands Indica
Buds
See all carriers Blue Dream
14g $22
$1.57/g Updated Sep 26, 2026 Deez Nugz Hybrid
See all carriers Blue Dream
14g $23.99
$1.71/g Updated Sep 26, 2026 Pacific Stone Sativa
Shake
See all carriers Blue Dream
7g $25
$3.57/g Updated Sep 26, 2026 DIME BAG Sativa
See all carriers Blue Dream
7g $47 $28.20 Sale
$4.03/g Updated Sep 26, 2026 Stiiizy Sativa
Infused Flower
See all carriers Blue Dream
14g $33.99 $30.59 Sale
$2.19/g Updated Sep 26, 2026 Tiny Fires Sativa
Smalls
See all carriers Blue Dream
3.5g $38
$10.86/g Updated Sep 16, 2026 Claybourne Co. Indica
Buds
See all carriers Blue Dream
3.5g $38
$10.86/g Updated Sep 24, 2026 Claybourne Co. Sativa
See all carriers Blue Dream
3.5g $55 $49 Sale
$14/g Updated Sep 26, 2026 UpNorth Humboldt Hybrid
Premium
See all carriers Blue Dream
28g $58
$2.07/g Updated Sep 24, 2026 Tiny Fires Sativa
Pre-Rolls See all carriers Blue Dream
1g $4
$4/piece Updated Sep 24, 2026 Sundaze Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $5
$5/piece Updated Sep 26, 2026 DIME BAG
See all carriers Blue Dream
1g $6
$6/piece Updated Sep 24, 2026 PUFF Sativa
See all carriers Blue Dream
2pc · 1g $14 $9.80 Sale
$4.90/piece Updated Sep 17, 2026 CATALYST Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
1g $10
$10/piece Updated Sep 16, 2026 Stiiizy Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
1g $16 $11.20 Sale
$11.20/piece Updated Sep 26, 2026 Stiiizy Sativa
Infused
See all carriers Blue Dream
1g $22 $13.20 Sale
$13.20/piece Updated Sep 26, 2026 Jeeter Sativa
Infused
See all carriers Blue Dream
5pc · 0.5g $13.99
$2.80/piece Updated Sep 27, 2026 PUFF Sativa
See all carriers Blue Dream
5pc · 2.5g $31.50 $22.05 Sale
$4.41/piece Updated Sep 17, 2026 CATALYST Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
5pc · 5g $25
$5/piece Updated Sep 26, 2026 Punch Sativa
Infused
See all carriers Blue Dream
5pc · 2.5g $25
$5/piece Updated Sep 24, 2026 Stiiizy Sativa
Infused
See all carriers Blue Dream
1.5g $26
$26/piece Updated Sep 16, 2026 UpNorth Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
5pc · 5g $27
$5.40/piece Updated Sep 16, 2026 Stiiizy Hybrid
Infused
See all carriers Blue Dream
0.5g $43.99 $30.79 Sale
$30.79/piece Updated Sep 26, 2026 ALMORA Sativa
See all carriers Blue Dream
0.35g $31.99
$31.99/piece Updated Sep 26, 2026 Pacific Stone Sativa
See all carriers Blue Dream
14pc · 0.5g $31.99
$2.28/piece Updated Sep 27, 2026 PUFF Sativa
See all carriers Blue Dream
5pc · 2.5g $34
$6.80/piece Updated Sep 26, 2026 Stiiizy Sativa
Infused
Cartridges See all carriers Blue Dream
1g $18.99 $11.39 Sale
$11.39/g Updated Sep 26, 2026 Daze Off Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $13
$13/g Updated Sep 26, 2026 Crop Circles
See all carriers Blue Dream
1g $13
$13/g Updated Sep 26, 2026 Crop Circles
See all carriers Blue Dream
1g $14
$14/g Updated Sep 24, 2026 Halfpipe Cannabis Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $28.99 $14.49 Sale
$14.49/g Updated Sep 26, 2026 Halara Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $15
$15/g Updated Sep 16, 2026 West Coast Treez Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $27 $16.20 Sale
$16.20/g Updated Sep 26, 2026 Gramlin Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $29 $17.40 Sale
$17.40/g Updated Sep 26, 2026 Halara Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $19.99 $17.99 Sale
$17.99/g Updated Sep 26, 2026 Tiny Fires Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $32 $19.20 Sale
$19.20/g Updated Sep 26, 2026 Stiiizy Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $20
$20/g Updated Sep 17, 2026 PUNCH EDIBLES & EXTRACTS Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $20
$20/g Updated Sep 24, 2026 Tiny Fires Sativa
All-In-One
See all carriers Blue Dream
1g $23
$23/g Updated Sep 24, 2026 Stiiizy Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $23
$23/g Updated Sep 26, 2026 Hitz Cannabis
See all carriers Blue Dream
1g $24
$24/g Updated Sep 24, 2026 Halara Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $24
$24/g Updated Sep 16, 2026 Halara
See all carriers Blue Dream
1g $40 $24 Sale
$24/g Updated Sep 26, 2026 Raw Garden Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $26
$26/g Updated Sep 24, 2026 Halara Sativa
All-In-One
See all carriers Blue Dream
1000mg $28
$28/g Updated Sep 16, 2026 BLOOM
See all carriers Blue Dream
2g $28
$14/g Updated Sep 16, 2026 PUNCH EDIBLES & EXTRACTS Indica
See all carriers Blue Dream
1g $41 $28.70 Sale
$28.70/g Updated Sep 17, 2026 Raw Garden
See all carriers Blue Dream
disposable $30
$30/g Updated Sep 26, 2026 Stiiizy Sativa
See all carriers Blue Dream
$31
$31/g Updated Sep 17, 2026 turn Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $53 $31.80 Sale
$31.80/g Updated Sep 17, 2026 PAX
See all carriers Blue Dream
$46 $32.20 Sale
$32.20/g Updated Sep 17, 2026 PlugPlay
See all carriers Blue Dream
1g $48 $33.60 Sale
$33.60/g Updated Sep 17, 2026 ROVE
See all carriers Blue Dream
1g $34
$34/g Updated Sep 26, 2026 Jetty Extracts Sativa
See all carriers Blue Dream
2g $52 $36.40 Sale
$18.20/g Updated Sep 17, 2026 turn Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $53 $37.10 Sale
$37.10/g Updated Sep 17, 2026 PAX
See all carriers Blue Dream
1g $42.99 $38.69 Sale
$38.69/g Updated Sep 26, 2026 CAKE she hits different Hybrid
See all carriers Blue Dream
1g $41
$41/g Updated Sep 26, 2026 PlugPlay Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $65.99 $46.19 Sale
$46.19/g Updated Sep 26, 2026 Heavy Hitters Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $51.99 $46.79 Sale
$46.79/g Updated Sep 26, 2026 PAX Sativa
See all carriers Blue Dream
1g $55
$55/g Updated Sep 24, 2026 Heavy Hitters Sativa
All-In-One
See all carriers Blue Dream
1g $55
$55/g Updated Sep 16, 2026 Heavy Hitters
Concentrates See all carriers Blue Dream
1g $8
$8/g Updated Sep 16, 2026 Micro Greenz
Concentrates
See all carriers Blue Dream
1g $16.50 $11.55 Sale
$11.55/g Updated Sep 17, 2026 Crème De Canna Sativa
Badder
See all carriers Blue Dream
1g $14
$14/g Updated Sep 24, 2026 Micro Greenz Sativa
Diamonds
See all carriers Blue Dream
1g $14
$14/g Updated Sep 16, 2026 Micro Greenz
Diamonds