Home / Santa Cruz / Northern Lights Northern Lights ranges $10.80–$61 across 6 dispensaries in Santa Cruz, cheapest $10.80 at Canna Cruz, as of Sep 26, 2026.
Updated Sep 26, 2026
How much does Northern Lights cost in other regions?→ relaxed sleepy happy euphoric hungry Northern Lights is a foundational indica strain dating to the mid-1980s Pacific Northwest. Its precise lineage is uncertain (most accounts credit Afghani and Thai parents), and the strain was popularized worldwide through Sensi Seeds' commercial release in the Netherlands. Northern Lights is one of the most-bred-from strains in cannabis history, serving as the indica parent for countless modern hybrids.
Dispensaries 6
in Santa Cruz
Products 17
in stock
Price range $11–$61
in Santa Cruz
All17 Flower3 Pre-Rolls1 Cartridges13 Flower See all carriers Northern Lights
3.5g $26.99
$7.71/g Updated Sep 26, 2026 The Bohemian Chemist Hybrid
See all carriers Northern Lights
$40
$11.43/g Updated Sep 16, 2026 Sense Indica
Buds
See all carriers Northern Lights
3.5g $40
$11.43/g Updated Sep 24, 2026 Sense Grown Premium Cannabis Indica
Pre-Rolls See all carriers Northern Lights
0.5g $30.99
$30.99/piece Updated Sep 27, 2026 Fuzzies Indica
Infused
Cartridges See all carriers Northern Lights
0.5g $18 $10.80 Sale
$21.60/g Updated Sep 26, 2026 Stiiizy Indica
See all carriers Northern Lights
1g $12
$12/g Updated Sep 16, 2026 Micro Greenz
See all carriers Northern Lights
1g $26 $15.60 Sale
$15.60/g Updated Sep 26, 2026 Halara Indica
See all carriers Northern Lights
1g $25 $17.50 Sale
$17.50/g Updated Sep 17, 2026 Sauce
See all carriers Northern Lights
1g $19.95
$19.95/g Updated Sep 26, 2026 Punch Indica
See all carriers Northern Lights
1g $20
$20/g Updated Sep 17, 2026 PUNCH EDIBLES & EXTRACTS Indica
See all carriers Northern Lights
1g $20
$20/g Updated Sep 26, 2026 Big Chief
See all carriers Northern Lights
1g $25
$25/g Updated Sep 24, 2026 Stiiizy Indica
See all carriers Northern Lights
1g $38 $26.60 Sale
$26.60/g Updated Sep 17, 2026 PlugPlay
See all carriers Northern Lights
1g $30
$30/g Updated Sep 16, 2026 Stiiizy
See all carriers Northern Lights
disposable $61
$61/g Updated Sep 26, 2026 Heavy Hitters Indica