Home / Alameda County / Jack Herer Jack Herer ranges $9–$105 across 24 dispensaries in Alameda County, cheapest $9 at Bthhm Berkeley, LLC, as of Sep 29, 2026.
Updated Sep 29, 2026
How much does Jack Herer cost in other regions?→ uplifted energetic focused happy creative Jack Herer is a sativa-leaning hybrid bred by Sensi Seeds in the Netherlands in the mid-1990s, crossing Haze with Northern Lights #5 and Shiva Skunk. The cultivar is named for the cannabis activist Jack Herer, author of "The Emperor Wears No Clothes" — one of the founding texts of the modern legalization movement. Jack Herer has won multiple Cannabis Cup placements and remains one of the most-recognized cerebral sativas in legal markets worldwide. The aroma layers pine and spice over earthy citrus. Effects are energetic, focus-oriented, and cerebral, with minimal body component. THC tests commonly land in the 18-23% range. The cultivar is a parent of dozens of modern sativa hybrids.
Dispensaries 24
in Alameda County
Products 68
in stock
Price range $9–$105
in Alameda County
All68 Flower13 Pre-Rolls19 Cartridges30 Edibles6 Flower See all carriers Jack Herer
3.5g $18 $14.94 Sale
$4.27/g Updated Sep 17, 2026 Stiiizy Indica
Buds
See all carriers Jack Herer
3.5g $20 $15 Sale
$4.29/g Updated Sep 17, 2026 Mendocino Natural Farms Indica
Buds
See all carriers Jack Herer
3.5g $20
$5.71/g Updated Sep 28, 2026 The classics Sativa
See all carriers Jack Herer
$28 $22.40 Sale
$6.40/g Updated Sep 28, 2026 State Flower Sativa
See all carriers Jack Herer
$25
$7.14/g Updated Sep 28, 2026 DUFFY'S BY FIG FARMS Sativa
Pre-Pack
See all carriers Jack Herer
3.5g $30
$8.57/g Updated Sep 17, 2026 POSIE - INDOOR Indica
See all carriers Jack Herer
3.5g $45
$12.86/g Updated Sep 28, 2026 Northern Harvest Sativa
Pre-Pack
See all carriers Jack Herer
3.5g $51
$14.57/g Updated Sep 17, 2026 CAM Indica
Buds
See all carriers Jack Herer
$60
$4.29/g Updated Sep 29, 2026 The classics Sativa
See all carriers Jack Herer
$105
$7.50/g Updated Sep 28, 2026 State Flower Sativa
Pre-Rolls See all carriers Jack Herer
$9
$9/piece Updated Sep 28, 2026 State Flower Sativa
See all carriers Jack Herer
1.2g $14.05 $9.83 Sale
$9.83/piece Updated Sep 17, 2026 Gelato Hybrid
Infused
See all carriers Jack Herer
$20
$20/piece Updated Sep 28, 2026 Sluggers Sativa
Flower
See all carriers Jack Herer
$20
$20/piece Updated Sep 28, 2026 Sluggers Sativa
Infused
See all carriers Jack Herer
$22
$22/piece Updated Sep 28, 2026 hashtag
See all carriers Jack Herer
5pc · 0.7g $28 $22.40 Sale
$4.48/piece Updated Sep 28, 2026 State Flower Sativa
Multipack
See all carriers Jack Herer
$23
$23/piece Updated Sep 29, 2026 Sluggers
See all carriers Jack Herer
5pc · 3.5g $50 $30 Sale
$6/piece Updated Sep 17, 2026 Sluggers Hit Hybrid
Infused
See all carriers Jack Herer
0.7g $55 $30.25 Sale
$30.25/piece Updated Sep 28, 2026 CAM Sativa
See all carriers Jack Herer
5pc · 3.5g $37
$7.40/piece Updated Sep 28, 2026 hashtag
See all carriers Jack Herer
5pc · 2.5g $40
$8/piece Updated Sep 28, 2026 Sluggers Sativa
Infused
See all carriers Jack Herer
4pc · 0.75g $42
$10.50/piece Updated Sep 17, 2026 KINGROLL Hybrid
Infused
See all carriers Jack Herer
5pc $43
$8.60/piece Updated Sep 28, 2026 CAM Sativa
Non-Infused Pr Pack
See all carriers Jack Herer
5pc · 3.5g $46
$9.20/piece Updated Sep 28, 2026 CAM Sativa
See all carriers Jack Herer
6pc · 3g $46
$7.67/piece Updated Sep 28, 2026 Canndescent Sativa
See all carriers Jack Herer
5pc · 3.5g $51
$10.20/piece Updated Sep 28, 2026 CAM Sativa
Flower
Cartridges See all carriers Jack Herer
1g $15
$15/g Updated Sep 17, 2026 Side Hustle Sativa
See all carriers Jack Herer
1g $35 $17.50 Sale
$17.50/g Updated Sep 28, 2026 BLOOM Sativa
See all carriers Jack Herer
$18
$18/g Updated Sep 28, 2026 Eden extracts Sativa
See all carriers Jack Herer
$18.20
$14.56/g Updated Sep 28, 2026 Vior Sativa
All-In-One
See all carriers Jack Herer
$28 $19.60 Sale
$19.60/g Updated Sep 28, 2026 ABX Sativa
See all carriers Jack Herer
1g $20
$20/g Updated Sep 17, 2026 West Coast Cure
See all carriers Jack Herer
1g $20
$20/g Updated Sep 17, 2026 West Coast Cure
See all carriers Jack Herer
1000mg $22
$22/g Updated Sep 17, 2026 BLOOM
See all carriers Jack Herer
1g $50 $22.50 Sale
$22.50/g Updated Sep 28, 2026 Jeeter Sativa
See all carriers Jack Herer
$25
$25/g Updated Sep 28, 2026 Quiet Kings Sativa
510 Thread
See all carriers Jack Herer
1g $50.05 $25.03 Sale
$25.03/g Updated Sep 17, 2026 FLASH -
See all carriers Jack Herer
1g $50.05 $25.03 Sale
$25.03/g Updated Sep 17, 2026 CAM
See all carriers Jack Herer
1000mg $26
$26/g Updated Sep 17, 2026 BLOOM
See all carriers Jack Herer
1g $32
$32/g Updated Sep 17, 2026 ABX / absoluteXtracts
See all carriers Jack Herer
1g $32
$32/g Updated Sep 28, 2026 AbsoluteXtracts Sativa
See all carriers Jack Herer
1g $45 $33.75 Sale
$33.75/g Updated Sep 28, 2026 PAX Sativa
See all carriers Jack Herer
$34
$34/g Updated Sep 28, 2026 State Flower Sativa
All-In-One
See all carriers Jack Herer
$49 $34.30 Sale
$34.30/g Updated Sep 28, 2026 PAX (Peace & Haight) Sativa
Pax Era Pod
See all carriers Jack Herer
1.25g $42
$33.60/g Updated Sep 17, 2026 Vior Extracts
See all carriers Jack Herer
1g $44.98
$44.98/g Updated Sep 17, 2026 Hanabi
See all carriers Jack Herer
$48
$48/g Updated Sep 28, 2026 CAM Sativa
All-In-One
See all carriers Jack Herer
1g $50
$50/g Updated Sep 17, 2026 PAX
See all carriers Jack Herer
1g $55
$55/g Updated Sep 28, 2026 PAX Sativa
See all carriers Jack Herer
1g $55
$55/g Updated Sep 28, 2026 PAX Sativa
See all carriers Jack Herer
$69
$69/g Updated Sep 28, 2026 Heavy Hitters Sativa
See all carriers Jack Herer
$76
$76/g Updated Sep 28, 2026 Heavy Hitters Sativa
All-In-One
Edibles See all carriers Jack Herer
10mg · 10pk $22.05 $15.43 Sale
$1.54/mg Updated Sep 17, 2026 Lost Farm
See all carriers Jack Herer
10mg · 10pk $21 $15.75 Sale
$1.58/mg Updated Sep 28, 2026 Lost Farm Sativa
Sweets
See all carriers Jack Herer
3mg · 1pk $20
$6.67/mg Updated Sep 17, 2026 Santa Cruz Mountain Tops