Home / San Mateo County / Strawberry Cough Strawberry Cough ranges $10–$75 across 8 dispensaries in San Mateo County, cheapest $10 at Phog Center LLC, as of Sep 26, 2026.
Updated Sep 26, 2026
How much does Strawberry Cough cost in other regions?→ uplifted happy energetic creative focused Strawberry Cough originated in the early 2000s and was popularized by New York breeder Kyle Kushman. The cultivar's lineage traces through Strawberry Fields and Haze, producing a sativa-leaning hybrid with a distinctive sweet-strawberry aroma layered over earthy berry undertones. The "cough" in the name references an apocryphal claim — disputed but persistent in cannabis lore — that the strain stops users from coughing on the inhale, despite its high THC. Effects are cerebral and sativa: mood-elevating, focus-oriented, energetic, with minimal body component. THC tests commonly land in the 15-20% range. Strawberry Cough remains one of the most-recognizable East-Coast-pedigree sativas on California legal-market shelves.
strawberry sweet berry earthy Dispensaries 8
in San Mateo County
Products 35
in stock
Price range $10–$75
in San Mateo County
All35 Flower5 Pre-Rolls8 Cartridges21 Edibles1 Flower See all carriers Strawberry Cough
3.5g $35.05 $24.53 Sale
$7.01/g Updated Sep 17, 2026 Oakfruitland (OFL) Indica
Buds
See all carriers Strawberry Cough
3.5g $43.95 $26.99 Sale
$7.71/g Updated Sep 28, 2026 UpNorth Sativa
Indoor/Top Shelf Flower
See all carriers Strawberry Cough
3.5g $35
$10/g Updated Sep 24, 2026 Duffy$ Sativa
Premium
See all carriers Strawberry Cough
$50
$14.29/g Updated Sep 28, 2026 UpNorth
Pre-Pack
See all carriers Strawberry Cough
7g $75
$10.71/g Updated Sep 18, 2026 Oakfruitland (OFL) Indica
Buds
Pre-Rolls See all carriers Strawberry Cough
1.2g $10
$10/piece Updated Sep 18, 2026 Smoove Hybrid
Infused
See all carriers Strawberry Cough
1g $12.95 $10.36 Sale
$10.36/piece Updated Sep 28, 2026 Stiiizy Sativa
See all carriers Strawberry Cough
$15
$15/piece Updated Sep 28, 2026 UpNorth Sativa
Flower
See all carriers Strawberry Cough
1g $25
$25/piece Updated Sep 24, 2026 ROVE Sativa
Infused
See all carriers Strawberry Cough
$25
$25/piece Updated Sep 28, 2026 Jeeter Sativa
Infused
See all carriers Strawberry Cough
5pc · 2.5g $30
$6/piece Updated Sep 18, 2026 Smoove Hybrid
Infused
See all carriers Strawberry Cough
5pc · 2.5g $35
$7/piece Updated Sep 27, 2026 Jeeter
Preroll
See all carriers Strawberry Cough
5pc · 2.5g $50
$10/piece Updated Sep 28, 2026 Jeeter Sativa
Infused
Cartridges See all carriers Strawberry Cough
$12.66
$12.66/g Updated Sep 29, 2026 Gramlin
Infused Preroll Vape Cartridge Aio
See all carriers Strawberry Cough
1g $15.05
$15.05/g Updated Sep 17, 2026 Micro Greenz
See all carriers Strawberry Cough
1g $24.05 $16.84 Sale
$16.84/g Updated Sep 17, 2026 Stiiizy
See all carriers Strawberry Cough
1g $25.95 $18.16 Sale
$18.16/g Updated Sep 28, 2026 Geek THCx Sativa
All-In-Ones
See all carriers Strawberry Cough
1g $27.05 $18.94 Sale
$18.94/g Updated Sep 17, 2026 Stiiizy
See all carriers Strawberry Cough
1g $28
$28/g Updated Sep 18, 2026 Papa's Herb
See all carriers Strawberry Cough
1g $40.05 $28.03 Sale
$28.03/g Updated Sep 17, 2026 Claybourne Co.
See all carriers Strawberry Cough
1g $43.05 $30.13 Sale
$30.13/g Updated Sep 17, 2026 PAX
See all carriers Strawberry Cough
1g $45.05 $31.53 Sale
$31.53/g Updated Sep 17, 2026 PAX
See all carriers Strawberry Cough
$33.60
$33.60/g Updated Sep 28, 2026 ROVE
See all carriers Strawberry Cough
$35
$35/g Updated Sep 28, 2026 Raw Garden Sativa
All-In-One
See all carriers Strawberry Cough
$35.61
$35.61/g Updated Sep 29, 2026 Stiiizy Sativa
Disposable Vape Vape Cart
See all carriers Strawberry Cough
1g $38
$38/g Updated Sep 24, 2026 Dabwoods Sativa
See all carriers Strawberry Cough
1g $40
$40/g Updated Sep 24, 2026 Buddies Sativa
See all carriers Strawberry Cough
$45
$45/g Updated Sep 28, 2026 Buddies Sativa
All-In-One
See all carriers Strawberry Cough
1g $45.05
$45.05/g Updated Sep 17, 2026 Dabwoods
See all carriers Strawberry Cough
1g $55
$55/g Updated Sep 24, 2026 ROVE Sativa
See all carriers Strawberry Cough
1g $60.05
$60.05/g Updated Sep 17, 2026 Heavy Hitters
Edibles See all carriers Strawberry Cough
20mg · 5pk $20.05 $14.04 Sale
$0.70/mg Updated Sep 17, 2026 Heavy Hitters