Home / Santa Cruz / Granddaddy Purple
Granddaddy Purple Indica Ken Estes
Granddaddy Purple ranges $4.99–$90 across 6 dispensaries in Santa Cruz, cheapest $4.99 at Green Spot Santa Cruz, as of Sep 24, 2026.
Updated Sep 24, 2026
How much does Granddaddy Purple cost in other regions?→ relaxed sleepy happy euphoric hungry Granddaddy Purple (also GDP) is an indica-dominant cultivar bred by Ken Estes in San Francisco around 2003. It crosses Purple Urkle with Big Bud, producing the deep purple coloration and grape-berry aroma the strain is named for. GDP became one of the most influential California indicas of the medical-marijuana era and remains a regional flagship.
Dispensaries 6
in Santa Cruz
Products 19
in stock
Price range $5–$90
in Santa Cruz
All19 Flower2 Pre-Rolls3 Cartridges14 Flower See all carriers Granddaddy Purple
3.5g $40
$11.43/g Updated Sep 16, 2026 UpNorth Indica
See all carriers Granddaddy Purple
14g $90
$6.43/g Updated Sep 24, 2026 Daze Off Indica
Pre-Rolls See all carriers Granddaddy Purple
1g $4.99
$4.99/piece Updated Sep 25, 2026 GreenFingaz Farmz Indica
See all carriers Granddaddy Purple
0.5g $25.99 $15.59 Sale
$15.59/piece Updated Sep 25, 2026 Daze Off Indica
Infused
See all carriers Granddaddy Purple
5pc · 0.5g $26
$5.20/piece Updated Sep 16, 2026 Jetty Extracts Hybrid
Infused
Cartridges See all carriers Granddaddy Purple
1g $15 $9 Sale
$9/g Updated Sep 25, 2026 Allswell Indica
See all carriers Granddaddy Purple
1g $12
$12/g Updated Sep 16, 2026 SunSmoke
See all carriers Granddaddy Purple
1000mg $24 $16.80 Sale
$16.80/g Updated Sep 17, 2026 CATALYST
See all carriers Granddaddy Purple
1g $29 $17.40 Sale
$17.40/g Updated Sep 25, 2026 Halara
See all carriers Granddaddy Purple
1g $20.99
$20.99/g Updated Sep 25, 2026 Greenline Indica
See all carriers Granddaddy Purple
$31 $21.70 Sale
$21.70/g Updated Sep 17, 2026 turn Indica
See all carriers Granddaddy Purple
1g $25
$25/g Updated Sep 24, 2026 Stiiizy Hybrid
All-In-One
See all carriers Granddaddy Purple
1g $26
$26/g Updated Sep 24, 2026 Halara Indica
All-In-One
See all carriers Granddaddy Purple
1g $26
$26/g Updated Sep 16, 2026 Jetty Extracts
See all carriers Granddaddy Purple
disposable $30
$30/g Updated Sep 25, 2026 Stiiizy Hybrid
See all carriers Granddaddy Purple
1g $48 $33.60 Sale
$33.60/g Updated Sep 17, 2026 ROVE
See all carriers Granddaddy Purple
$52 $36.40 Sale
$36.40/g Updated Sep 17, 2026 turn Indica